Oracle Database 11gr2 Kurulum Sonrası Ayarlar

Oracle Database 11gr2 kurulumunu tamamladıktan sonra veritabanına giriş yapıyoruz. Bunun için “Başlat -> Tüm Programlar -> Oracle OraDb11g_Home” klasörü altında  “Database Control – orcl” açıyoruz.

Veritabanına giriş sayfası, varsayılan web tarayıcısı ekranında açılır.

Veritabanına ilk kez bağlanacağımız için kullanıcı adı olarak “SYS” girip şifreyede veritabanı kurulumu esnasında girdiğimiz şifreyi girmeliyiz. Bağlantı olarak “SYSDBA” seçmeliyiz. (SYS veritabanı kurulumuyla otomatik oluşturulan, veritabanı üzerinde en yüksek haklara sahip kullanıcıdır. Veritabanında henüz oluşturduğumuz bir kullanıcı olmadığı için SYS kullanıcı adı ile giriş yapıyoruz)

Veritabanına giriş yaptığımızda aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşırız. Yukarı yönlü yeşil ok işareti veritabanının aktif ve düzgün çalıştığını gösterir.

Veritabanımıza giriş yaptıktan sonra ilk iş olarak yeni bir kullanıcı oluşturacağız. Bunun için Server – Schema – Data Movement vb. şeklindeki sekmelerden “Server” tıklıyoruz.

“Security” ayarları altında “Users” tıklıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkıyor.

Karşınıza çıkan ekranda tanımlı bir çok kullanıcı adı görürsünüz. Bu kullanıcılar veritabanı kurulumu esnasında otomatik olarak oluşturulur. Gerekli denetimler için kullanılır ve ardından “locked” yapılır, yani kilitlenir ve kullanım dışı olur. Sağ üst köşedeki “Create” butonuna tıklıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor. Oluşturacağımız kullanıcı adını ve şifreyi giriyoruz. (Kullanıcı adı olarak “Alemdar”, şifre olarak “123456” yazdım)

Ardından “Default Tablespace” karşısındaki mavi lamba simgesine tıklıyoruz.

Yukarıdaki ekranda yeni bir kullanıcı oluşturacağımız için “Users” seçip, “Select” butonuna tıklıyoruz. Ardından “Temporary Tablespace” karşısındaki mavi lambaya tıklıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor.

Oracle kurulum esnasında geçici alan olarak “Temp” kullanır. Bize diğer geçici işlemler için aynı alanı kullanması için “Temp” seçiyoruz ve “Select” butonuna tıklıyoruz. Ardından General – Roles – System Privileges vb. sekmelerinden “Roles” tıklıyoruz karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkıyor.

Yukarıdaki ekranda gördüğünüz gibi şuan oluşturacağımız kullanıcı sadece veritabanına bağlanma hakkına sahip. Veritabanı üzerinde diğer(Tablo oluşturmak, kullanıcı oluşturmak vb.) işlemler için yeni haklar vermeliyiz.Bunun için sağ üst köşedeki “Edit List” tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

Yukarıdaki ekranda “Available Roles” kısmından “DBA” seçip “Move >” butonuna tıklıyorum. Yeni oluşturduğum kullanıcıya bir DBA sahip olduğu tüm hakları vermek için “Ok” butonuna tıklıyorum.

Ardından sağ üst köşedeki “Ok” butonuna basıyorum ve karşıma aşağıdaki ekran geliyor. Gördüğünüz gibi “Alemdar” kullanıcısı oluşturuldu.

Şimdi sağ üst köşede ki “Log out” tıklayıp veritabanından çıkıyorum. Yeniden veritabına giriş yaparken “Alemdar” kullanıcı adını “123456” şifresini yazıyorum ve Connect as olarak “Normal” seçiyorum.

Yeni kullanıcı adıyla veritabanına  başarılı bir giriş yaptıktan sonra SQL Developer ‘a giriş yapalım. “Başlat -> Çalıştır” açın ve “cmd” komutunu girip “Tamam” tuşuna basın. Karşınıza “cmd” ekranı açılacaktır. “Cmd” ekranına aşağıdaki gibi kodu yazıp “Enter” tuşuna basın. (Kod açılımı: “sqlplus kullanıcı_adınız/şifreniz@veritabanı adınız”) (Veritabanı adım ORCL olduğu için bunu yazıyorum , veritabanı adınız “ORACLE” vb. olabilir )

Yukarıdaki kodu yazdıktan sonra SQL Developer’ın, ORCL veritabanına başarılı giriş yaptığını gösteren ekran gelecektir.

SQL veritabanınıza bağladıktan sonra yukarıdaki ekranda SQL kodlarınızı girebilirsiniz.

Oracle Database’i kendi bilgisayarınıza kurduysanız, başlangıçta otomatik olarak açılmasını engellemenizi tavsiye ederim. Oracle Database mevcut RAM’in %50 kullandığı için sisteminizi çok yorar. Başlangıçta Oracle Database kapatmak için aşağıdaki adımları izleyin.

“Bilgisayarım -> Yönet” açınArdından “Hizmet ve Uygulamalar -> Hizmetleri” açın. Karşınıza çıkan ekranda “OracleServiceORCL” gelin.

Yukarıda da gördüğünüz gibi OracleServiceORCL, OracleOraDb11g_homeTNSListener, OracleDBConsoleOrcl başlangıçta otomatik olarak başlıyor. Sırayla her birine sağ tıklayın ve “Özellikler” seçin. Karşınıza aşağıdaki ekran açılacakdır. “Başlangıç Türü” tıklayın ve “Elle” ayarını seçip “Uygula” tıklayın.

Oracle servislerini “Elle” ayarına getirdiğinizde, Hizmetler aşağıdaki ekran gibi görünecektir.

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda Oracle servisleri açılmayacaktır. Bu yüzden SQL*Plus kullanamazsınız, Oracle Veritabanına bağlanamazsınız. Öncelikle yukarıdaki gibi “Hizmetler” girip, OracleServiceORCL, OracleOraDb11g_homeTNSListener, OracleDBConsoleOrcl servislerine sağ tıklayıp “Başlat” seçerek servisleri başlatmalısınız. Servisler başladığında veritabanınız aktif hale gelicektir. Kolay gelsin…

Reklamlar

7 thoughts on “Oracle Database 11gr2 Kurulum Sonrası Ayarlar

 1. Merhaba,
  İlk adımda ‘Database Control – orcl’ tıkladığımda şu şekilde bir hata alıyorum. Nasıl düzeltebilirim?

  There is a problem with this website’s security certificate.

  S e curity certificate problems may indicate an attempt to fool you or intercept any data you send to the server.
  We recommend that you close this webpage and do not continue to this website.
  Click here to close this webpage.
  Continue to this website (not recommended).
  More information

  If you arrived at this page by clicking a link, check the website address in the address bar to be sure that it is the address you were expecting.
  When going to a website with an address such as https://example.com, try adding the ‘www’ to the address, https://www.example.com.

  For more information, see “Certificate Errors” in Internet Explorer Help.

 2. bu yazıyı daha yeni görüyorum ama günlerdir bu yazıyı arıyorum ellerinize sağlık. Allah razı olsun. Oracle öğrenmek istiyorum, İndirdim ama nasıl başlatacağım nereden başlayacağım konusunda günlerdir bakınıyordum. İş bitse de eve gitsem de diye sabırsızlanıyorum şu anda 🙂 Tekrar teşekkür ederim 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s