Ubuntu 12.04 – Oracle SQL Developer Kurulumu

    Kurulum dosyasını http://www.oracle.com/technetwork/developer-tools/sql-developer/downloads/index.html adresinden indirin. (Linux bağlantılı paketi indirmek için “Oracle SQL Developer RPM for Linux” seçin.)  Uç Birime girin ve kurulum dosyasını indirdiğiniz dizin yoluna gidin. (Örneğin: Kurulum dosyasını bilgisayarımda masaüstüne atmıştım. Bunun için Uç Birime “cd /home/dell/Desktop” komutunu giriyorum.) Ardından Uç Birime aşağıdaki kodu girerek “rpm” uzantılı kurulum dosyasının “deb” uzantılı kopyasını oluşturun.

sudo alien --to-deb --scripts sqldeveloper-3.1.07.42-1.noarch.rpm

     İndirdiğiniz SQL Developer sürümüne bağlı olarak yukarıdaki kodda “sqldeveloper-3.1.07.42-1.noarch.rpm” kısmını değiştirmeyi unutmayın. Uç Birimde aşağıdaki ifadeyi gördüğünüzde işlem tamamlanmış demektir.

sqldeveloper_3.1.07.42-2_all.deb generated

     Dosyayı indirdiğiniz dizin yolu ile aynı yerde, kurulum dosyasının “deb” uzantılı kopyası oluşmuş demektir. Aynı dizin yoluna gidin “sqldeveloper_3.1.07.42-2_all.deb” dosyasına sağ tıklayın ve “Ubuntu Yazılım Merkezi ile Açı” seçin. Ardından dosyayı kurmak için “Install” seçeneğine tıklayın.

    Not: Kurulum sonrasında masaüstünde SQL Developer kısa yolu oluşmuyor. SQL Developer başlatmak için “Dash Home” açın, “Sql” kelimesini yazın ve “Sql Developer” tıklayın.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s